  • Mfr # E15001255000M
  • Zoro # G501916593
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
7.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E15001255000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Wire Diameter
0.125 in
Outside Diameter
1.5 in
Free Length
5 in
Extended Length
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
7.9 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
4.2 lb
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
5.34 in