  • Mfr # E15001256000M
  • Zoro # G901916780
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
5.4 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E15001256000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.5 in
Wire Dia.
0.125 in
Free Length
6 in
Extended Length
Outside Diameter
1.5 in
Wire Diameter
0.125 in
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
5.4 lb/in
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
7.86 in