  • Mfr # E17501486500M
  • Zoro # G101916894
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
7.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E17501486500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Extended Length
Wire Diameter
0.148 in
Outside Diameter
1.75 in
Free Length
6 1/2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
7.9 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
5.79 lb
Deflection @ Load
7.43 in