  • Mfr # E20002076000M
  • Zoro # G901915417
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
41.1 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E20002076000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Free Length
6 in
Wire Diameter
0.207 in
Extended Length
Outside Diameter
2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
41.1 lb/in
Finish
Oil
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
3.17 in