  • Mfr # E10001052750S
  • Zoro # G301797293
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
23.49 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E10001052750S
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
1 in
Wire Dia.
0.105 in
Outside Diameter
1 in
Free Length
2 3/4 in
Extended Length
Wire Diameter
0.105 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
23.49 lb/in
Item
Extension Spring
Finish
Passivated
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
1.36 in