  • Mfr # E11250854000S
  • Zoro # G501797130
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2.58 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11250854000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Extended Length
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.125 in
Wire Diameter
0.085 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate (Lbs./In.)
2.58 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
6.11 in