Speedaire Air Cylinder, 25 mm Bore, 25 mm Stroke, Round Body Double Acting, Stainless Steel . CG5EA25SR-25
Air Cylinder, 25 mm Bore, 25 mm Stroke, Round Body Double Acting, Stainless Steel . (Discontinued)
  • Mfr # CG5EA25SR-25
  • Zoro # G0233387
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CG5EA25SR-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
25 mm
Rod Dia.
10 mm
Overall Length
171 mm
Rod Thread Length
22 mm
Pivot Hole Dia.
8 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Air Cylinder Bore Dia.
25 mm
Dimension B
33mm
Rod Thread Size
M10 x 1.25
Dimension C
162mm
Dimension A
171 mm
Bore Diameter
25 mm
Body Diameter
33 mm
Stroke Length
25 mm
Rod Diameter
10 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Stroke
25 mm
Mount
Pivot
Air Cylinder Type
Round Body
Air Cylinder Mount
Pivot
End Cap Material
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Cushion Type
Air Cushion
Piston Rod Material
Piston Material
Non-Magnetic
Features
Air Cushion
Standards
FDA Approved
Weight
1.3 lb
Minimum Operating Pressure
0.05 MPa
Number of Rods
Single Rod
Piston Rod Material Grade
304
For Fluid Type
Air
Body Material Grade
316
Maximum Operating Pressure
1 MPa
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Air Inlet Type
Metric Standard
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
System of Measurement
Metric
Series
CG5-S-X165US
End Cap Material Grade
304
Inlet Gender
Female
Rod Gender
Male
Lead Wire Type
No Lead Wire
Rod Rotation
Rotating Rod
Cylinder Repair
Repairable
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Clevis, Bore Diameter 25 mm, Cushion Type Air Cushion, Stroke Length 25 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Not Applicable, Body Material Grade 316