Speedaire Air Cylinder, 50 mm Bore, 25 mm Stroke, Round Body Double Acting CDG5BA50TNSR-25
Air Cylinder, 50 mm Bore, 25 mm Stroke, Round Body Double Acting (Discontinued)
  • Mfr # CDG5BA50TNSR-25
  • Zoro # G0239522
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CDG5BA50TNSR-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
50 mm
Rod Dia.
20 mm
Overall Length
192 mm
Rod Thread Length
35 mm
Port Size
1/4 in NPT
Air Cylinder Bore Dia.
50 mm
Dimension A
192 mm
Rod Thread Size
M18 x 1.5
Dimension B
58mm
Dimension C
58mm
Stroke Length
25 mm
Rod Diameter
20 mm
Overall Width
55 mm
Bore Diameter
50 mm
Overall Height
55 mm
Inlet Size
M8 x 1.25
Body Diameter
58 mm
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Stroke
25 mm
Mount
Basic
Air Cylinder Type
Round Body
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
End Cap Material
Cushion Type
Air Cushion
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Features
Air Cushion
Air Cylinder Mount
Basic
Piston Material
Magnetic
Piston Rod Material
Standards
FDA Approved
Series
CG5-S-X165US
Piston Rod Material Grade
304
Weight
6.79 lb
Air Inlet Type
NPT
Maximum Operating Pressure
1 MPa
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Body Material Grade
304
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
For Fluid Type
Air
System of Measurement
Metric
Number of Rods
Single Rod
Minimum Operating Pressure
0.05 MPa
End Cap Material Grade
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 50 mm, Cushion Type Air Cushion, Stroke Length 25 mm, Inlet Size M8 x 1.25, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Tie Rod Material Not Applicable, Body Material Grade 304, Overall Width 55 mm, Overall Height 55 mm, Body Diameter 58 mm