  • Zoro # G904230333
/ea
See details
Key Features
Phase
Single
Lubrication Type
Pressure Lubricated
Compressor Package Type
Base Model
Standards
ASME, OSHA Approved
Input Voltage
230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
793HX2
Zoro #
G904230333
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Air Tank Size
80 gal
Details
Phase
Single
Lubrication Type
Pressure Lubricated
Compressor Package Type
Base Model
Standards
ASME, OSHA Approved
Input Voltage
230V AC
Series
PL
Maximum Speed
1,000 RPM
ASME Tank
Yes
Cylinder Material
Aluminum
Enclosure Type
ODP
Duty Cycle
Intermittent
Control Type
Pressure Switch
Frequency
60 Hz
Off Pressure Switch Setting
175 psi
Item
Electric Air Compressor
Number of Cylinders
4
Number of Stages
2
Pump Oil Capacity
4 qt
Pump Type
Reciprocating
Wattage
11,185.5 W
Maximum Operating Pressure
175 psi
Pump Style
Simplex
Air Tank Style
Horizontal
Valve Type
Disc
Valve Material
Cast Iron
Output Power
5 hp
Current Rating
28 Amps
Enclosure Rating
Nema 1
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
16.2 cfm
Description
Electric Air Compressor, Lubrication Type Pressure Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Number of Stages 2, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 16.2 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 80 gal, Input Voltage 230V AC, Phase Single, Frequency 60 Hz, Compressor Package Type Base Model, Pump Style Simplex, Pump Type Reciprocating