  • Mfr # CD85E16-125-B
  • Zoro # G0231357
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
6 mm
Rod Thread Length
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CD85E16-125-B
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Rod Dia.
6 mm
Overall Length
236 mm
Rod Thread Length
16 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Air Cylinder Bore Dia.
16 mm
Dimension D
M16 x 1.5 in
Dimension E
M5 x 0.8 in
Rod Thread Size
M6 x 1
Dimension B
16mm
Dimension C
M6 x 1 in
Dimension A
95mm + stroke
Rod Diameter
6 mm
Body Diameter
16 mm
Bore Diameter
16 mm
End Cap Length
10.5 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Stroke Length
125 mm
Nose Mount Thread Size
M16 x 1.5
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Magnetic Piston
Stroke
125 mm
Mount
Double End
Air Cylinder Type
ISO
Cushion Type
Rubber Cushion
Features
Rubber Bumpers
Single Acting/Double Acting
Aluminum
Nose Mount Thread
M16 x 1.25 in
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Air Cylinder Mount
Double End
Finish
Hard Coat Anodized
Piston Material
Brass
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Air Inlet Type
Metric Standard
Cylinder Repair
Non-Repairable
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Air Extend, Air Retract
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Threaded Hole, Bore Diameter 16 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 125 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front