  • Mfr # C85F16-50
  • Zoro # G0231253
Max. Pressure
145 psi
Rod Dia.
6 mm
Rod Thread Length
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C85F16-50
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Rod Dia.
6 mm
Overall Length
138 mm
Rod Thread Length
16 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Rod Thread Size
M6 x 1
Dimension B
16mm
Dimension C
M6 x 1 in
Dimension A
72mm + stroke
Dimension D
M16 x 1.5 in
Dimension E
M5 x 0.8 in
Air Cylinder Bore Dia.
16 mm
Stroke Length
50 mm
Body Diameter
16 mm
Rod Diameter
6 mm
End Cap Length
10.5 mm
Nose Mount Thread Size
M16 x 1.5
Inlet Size
M5 x 0.8
Bore Diameter
16 mm
Max. Pressure
145 psi
Stroke
50 mm
Mount
Nose
Nose Mount Thread
M16 x 1.25 in
Piston Rod Material
Piston Material
Brass
Air Cylinder Mount
Nose
Air Inlet Type
Metric Standard
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Weight
0.3 lb
316
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 16 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 50 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front