  • Mfr # CD85F16-50-B
  • Zoro # G0231393
Max. Pressure
145 psi
Rod Dia.
6 mm
Rod Thread Length
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CD85F16-50-B
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Rod Dia.
6 mm
Overall Length
138 mm
Rod Thread Length
16 mm
Port Size
M5 x 0.8 in
Dimension D
M16 x 1.5 in
Air Cylinder Bore Dia.
16 mm
Rod Thread Size
M6 x 1
Dimension B
16mm
Dimension C
M6 x 1 in
Dimension A
72mm + stroke
Dimension E
M5 x 0.8 in
End Cap Length
10.5 mm
Nose Mount Thread Size
M16 x 1.5
Inlet Size
M5 x 0.8
Rod Diameter
6 mm
Body Diameter
16 mm
Stroke Length
50 mm
Bore Diameter
16 mm
Max. Pressure
145 psi
Stroke
50 mm
Nose Mount Thread
M16 x 1.25 in
Piston Material
Brass
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Air Inlet Type
Metric Standard
Horizontal, Vertical
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 16 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 50 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front