  • Mfr # C85E20-160
  • Zoro # G0231716
/ea
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Bore Dia.
20 mm
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Rod Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C85E20-160
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Rod Dia.
8 mm
Overall Length
286 mm
Rod Thread Length
20 mm
Port Size
1/8 in G
Dimension D
M22 x 1.5 in
Dimension C
M8 x 1.25 in
Air Cylinder Bore Dia.
20 mm
Dimension B
20mm
Rod Thread Size
M8 x 1.25
Dimension E
1/8 in G
Dimension A
106mm + stroke
Bore Diameter
20 mm
Stroke Length
160 mm
Inlet Size
1/8 in
Rod Diameter
8 mm
End Cap Length
15 mm
Nose Mount Thread Size
M22 x 1.5
Body Diameter
22 mm
Details
Item
Round Body Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
145 psi
Body Material
Stainless Steel
Tube Material
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Stroke
160 mm
Mount
Double End
Air Cylinder Type
ISO
Piston Material
Aluminum
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432
Features
Rubber Bumpers
Piston Rod Material
Carbon Steel
Nose Mount Thread
M22 x 1.5 in
Air Cylinder Mount
Double End
Finish
Hard Coat Anodized
Single Acting/Double Acting
Temp. Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Cushion Type
Rubber Cushion
End Cap Material
Aluminum
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Cylinder Repair
Repairable
Body Material Finish
Anodized
Series
C85
System of Measurement
Metric
Air Inlet Type
G
Weight
1.24 lb
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 MPa
For Fluid Type
Air
Number of Rods
Single Rod
End Cap Material Finish
Anodized
Piston Material Finish
Chromate Coated
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Inlet Gender
Female
Rod Rotation
Rotating Rod
Body Material Grade
316
Rod Gender
Male
Lead Wire Type
No Lead Wire
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Threaded Hole, Bore Diameter 20 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 160 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated