  • Mfr # CD85F20-160-B
  • Zoro # G0231831
Bore Dia.
20 mm
Max. Pressure
145 psi
Rod Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CD85F20-160-B
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Rod Dia.
8 mm
Overall Length
266 mm
Rod Thread Length
20 mm
Port Size
1/8 in G
Dimension B
20mm
Rod Thread Size
M8 x 1.25
Dimension C
M8 x 1.25 in
Dimension E
1/8 in G
Dimension D
M22 x 1.5 in
Air Cylinder Bore Dia.
20 mm
Dimension A
86mm + stroke
Nose Mount Thread Size
M22 x 1.5
Stroke Length
160 mm
End Cap Length
15 mm
Inlet Size
1/8 in
Body Diameter
22 mm
Rod Diameter
8 mm
Bore Diameter
20 mm
Max. Pressure
145 psi
Stroke
160 mm
Nose Mount Thread
M22 x 1.5 in
Piston Rod Material
Carbon Steel
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Air Inlet Type
G
Metric
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Weight
0.29 lb
Cylinder Repair
Repairable
C85
Piston Material Finish
Chromate Coated
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 20 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 160 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front