  • Mfr # SPKO-30-HV
  • Zoro # G8836403
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
23 in
Width
23 in
Color
Black/Green
Includes
(25) 15 in x 19 in Bonded Pads, (4) 3 in x 8 ft Sorbent Socks, (5) 18 in x 30 in Yellow Disposal Bags and Ties, (6) 6 in x 2 in Tamper-proof Seals, 23 in x 30 in Overpack, 3 in x 5 in Vinyl Spill Kit Label
Standards
29 CFR 1910.1450(e), 33 CFR 154.1047(c)(2), 40 CFR 263.30(a), 40 CFR 263.31
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPKO-30-HV
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
23 in
Width
23 in
Height
30 in
Pillow Length
18 in
Pillow Width
18 in
Sock Length
96 in
Pad Width
15 in
Pad Length
19 in
Sock Diameter
3 in
Overpack Drum Size Included
30 gal
Details
Item
Spill Kit
Color
Black/Green
Includes
Standards
UV Resistant
No
Volume Absorbed Range
20 to 29 gal
Volume Absorbed Per Pkg.
23.1 gal.
For Use With Mfr. Model Number
SPKO Series
Static Dissipative
No
Spill Control - Fluids Absorbed
Oil-Based Liquids
Fluids Absorbed
Oils
Container Type
Drum
Wheels
Lockable
Container Capacity
30 gal
Portable
Number of Components
54
Volume Absorbed per Pkg.
23.1 gal
Additional Components Included
(5) 18 in x 30 in Yellow Disposal Bags and Ties, (6) 6 in x 2 in Tamper-proof Seals, 23 in x 30 in Overpack, 3 in x 5 in Vinyl Spill Kit Label, Emergency Response Guidebook
Epoxy Putty Included
PPE Included
Pair Nitrile Gloves, Safety Goggles
Emergency Response Handbook/Instructions Included
Emergency Response Handbook Included
Number of Ties Included
5
Solidifier Included
Series
SPKO
Number of Pillows Included
4
Product Weight
37 lb
Number of Disposal Bags Included
5
Vapor Suppressant Included
Land Fill Disposable
Sorbents Included
(25) 15 in x 19 in Bonded Pads, (4) 18 in x 18 in Sorbent Pillows, (4) 3 in x 8 ft Sorbent Socks
Volume Absorbed Per Kit
23 gal
Ph Tester Kit Included
Number of Sorbent Socks Included
4
Neutralizer Included
Fluids Absorbed - Socks
Oils
Number of Pads Included
25
Empty or Filled
Filled
Overpack Drum Included
30 gal Drum
Cleaning Solution Included
Includes Mounting Fasteners
Number of Tamperproof Seal Labels Included
Fluids Absorbed - Pads
Number of Goggles
1
Granular Sorbent Included
Fluids Absorbed - Pillows
Number of Labels Included
1
Number of Pairs of Nitrile Gloves Included
Fluid Compatibility
Oil-Only
Product Type
Spill Kit
Description
Spill Kit, Fluids Absorbed Oils, Volume Absorbed Per Kit 23 gal, Container Type Drum, 30 gal Container Capacity, Filled, Sorbents Included (25) 15 in x 19 in Bonded Pads, (4) 18 in x 18 in Sorbent Pillows, (4) 3 in x 8 ft Sorbent Socks, PPE Included (1) Pair Nitrile Gloves, (1) Pair Goggles, Additional Components Included (6) 6 in x 2 in Tamper-proof Seals, 23 in x 30 in Overpack, (1) Vinyl Spill Kit Label (3 in x 5 in), Emergency Response Guide, Lockable No, Static Dissipative No