  • Mfr # Q23225NF
  • Zoro # G0980086
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Number of Spaces
3
Amps
225A
Voltage
240V
Height
26.26 in
Width
9.88 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Q23225NF
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
26.26 in
Width
9.88 in
Depth
5.51 in
Length
26.25"
Exterior Depth
5.51 in
Exterior Height
26.26 in
Exterior Width
9.88 in
Details
Item
Circuit Breaker Enclosure
Number of Spaces
3
Amps
225A
Voltage
240V
Series
QDL, QJL, QGL
Recommended Flush Cover
Included
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Color
Gray
Mounting Style
Flush
Finish
Powder Coated
For Use With
POWERPACT Q Circuit Breaker
Cover Closure Method
Lift-Off
Conduit Provision
1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3
Recommended Service Ground Kit
2DH17
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Cover Attachment Style
Screw On
Location
Indoor
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Poles Description
2P || 3P
Product Certifications
UL
CAD Available
Yes
Description
Circuit Breaker Enclosure, Material Steel, NEMA Rating 1, Exterior Height 26.26 in, Exterior Width 9.88 in, Exterior Depth 5.51 in, For Use With Square D QBL, QDL, QGL and QJL Circuit Breakers, Powder Coated Finish, Mounting Style Flush, 225 A Amps, Number of Spaces 3, Location Indoor, Gray, Max. Operating Temp. 104 Degrees F, Min. Operating Temp. 23 Degrees F, Conduit Provision 1, 1 1/4, 1 1/2, 2, 2 1/2, 3, Cover Attachment Style Screw On, Cover Closure Method Lift-Off