  • Mfr # SO2040M200S
  • Zoro # G3301782
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
20
Amps
200A
Short Circuit Current Rating
22kA
Height
40.93 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SO2040M200S
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
40.93 in
Width
18.35 in
Depth
5.32 in
Max. Wire Size
350 kcmil aluminium)line side
Min. Wire Size
AWG 6
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Number of Spaces
20
Amps
200A
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
SO
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Circuit Breaker Type
Homeline
Max. No. of Tandem Breakers
Mounting Style
surface
Standards
UL Listed
For Use With
QO Circuit Breaker, HOMELINE Mini Circuit Breaker, Series A Meter-Pak Accessory
Bypass Type
no bypass
Number Of Circuits
40
Meter Socket Type
ringed
Service Disconnect Rated Current
200 A