  • Mfr # HOM60120L225PC
  • Zoro # G3306789
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Lug
Number of Spaces
60
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
10kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HOM60120L225PC
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1235 mm
Width
362 mm
Depth
95 mm
Max. Wire Size
250 kcmil copper
Min. Wire Size
AWG 4
Details
Item
Load Center
PoN Convertible Main Lug
Number of Spaces
60
Amps
225A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
10kA
Series
HOM
Included Enclosure Cover
Combination
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
Aluminum
Standards
UL listed file E-6294
Circuit Breaker Type
Homeline
Max. No. of Tandem Breakers
For Use With
Finish
Baked Enamel
Wiring Configuration
3-wire
Number Of Circuits
120
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately)
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C