  • Mfr # HOM2040M200PRB
  • Zoro # G116238905
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker
Number of Spaces
20
Amps
200A
Voltage
120/240 V AC
Phase
1 phase
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HOM2040M200PRB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
758 mm
Width
375 mm
Depth
115 mm
Details
Item
Load Center
PoN Convertible Main Breaker
Number of Spaces
20
Amps
200A
Voltage
120/240 V AC
Phase
1 phase
Short Circuit Current Rating
22 kA
Enclosure Material
welded galvannealed steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
tin plated aluminium
Description
Homeline, 200A Main Breaker Installed Load Center, Plug On Neutral, Combination Cover For Flush Or Surface Mount, 20 Space Circuit 40 Single Poles.