  • Mfr # QO342L225G
  • Zoro # G3211284
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Number of Spaces
42
Voltage
120/240V AC
Circuit Breaker Type
QO
Max. No. of Tandem Breakers
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QO342L225G
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
37.98 in
Width
14.25 in
Depth
3-3/4 in
Max. Wire Size
300 kcmil aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 6
Details
Item
Load Center
Main Lug
Number of Spaces
42
Amps
225A
Voltage
120/240V AC
Phase
3
Circuit Breaker Type
QO
Max. No. of Tandem Breakers
0
Short Circuit Current Rating
65kA
Series
Included Enclosure Cover
Order Separately
Recommended Surface Cover
G2008991
Recommended Flush Cover
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
Copper
Special Features
Mercury Free
Standards
RoHS Compliant, UL Listed
Recommended Ground Bar Kit
Included
For Use With
Square D QO Circuit Breakers
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Location
Indoor
Enclosure Surface Finish
Enamel
Feed Location
Top/Bottom
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Color
Gray
Ground Bar Kit
grounding bar included (not installed)
Electrical Connection
lugs
Tightening Torque
main lugs 250 lb.in, AWG 4...250 kcmil, aluminium/copper || Cover 20 lb.in
Number Of Circuits
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C
Wiring Configuration
3-wire || 4-wire
Finish
Baked Enamel
CAD Available
Yes
Description
QO Load Centers offer premium features by allowing QO breakers, ground fault interrupters, arc fault interrupters, and surge arresters to be installed inside. QO Load Centers are designed for residential and industrial use to protect electrical systems, equipment, and people. They are available in both traditional and plug on neutral configurations. There is 3 types of mains available. There is main circuit breaker, main lugs, and generator panel. Single and three phase options are available. The bus bars are tin plated copper and are shielded. Indoor and outdoors enclosures are an option. QO Load Centers enable the use of a full complement of accessories. This 3 phase load center has 42 spaces and 42 circuits. This system provides 225A fixed main lugs in a NEMA 1 enclosure. It also includes a ground bar, and is UL rated.