  • Mfr # QO124M100PCVP
  • Zoro # G3306384
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker
Amps
100A
Short Circuit Current Rating
22kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO124M100PCVP
Height
531 mm
Width
362 mm
PoN Convertible Main Breaker
Amps
100A
Short Circuit Current Rating
22kA
Included Enclosure Cover
Combination
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Max. No. of Tandem Breakers
0
Baked Enamel
Tightening Torque
Cover 20 lb.in
Number Of Circuits
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately); load center 1 ) 24P 125 A 120/240 V AC || circuit-breaker 3 ) 1P 20 A 120 V AC downstream || circuit-breaker 2 ) 2P 30 A 120/240 V AC downstream
Wiring Configuration
3-wire
Electrical Connection
lugs
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C