  • Mfr # QO132M125P
  • Zoro # G600489707
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Circuit Breaker
Number of Spaces
32
Amps
125A
Voltage
120/240V AC
Circuit Breaker Type
QO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO132M125P
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
26 in
Width
14.25 in
Depth
3-3/4 in
Details
Item
Load Center
Main Circuit Breaker
Number of Spaces
32
Amps
125A
Voltage
120/240V AC
Circuit Breaker Type
QO
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Max. No. of Tandem Breakers
6
Series
Included Enclosure Cover
Order Separately
Enclosure NEMA Rating
NEMA 1
Bus Material
tin plated copper
Color
Gray
Location
Indoor
Special Features
Mercury Free
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Min. Operating Temp.
23 Degrees F
Standards
RoHS Compliant
For Use With
QO Circuit Breaker
Weight
10.890 kg
Ground Bar Kit
grounding bar (ordered separately)
Number Of Circuits
38
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C