  • Mfr # 2510FO1P
  • Zoro # G8493344
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
1
Operator
Toggle
Phase
1
Number of Required Thermals
Current AC
16 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2510FO1P
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
1.69 in
Overall Height
4.13 in
Overall Depth
2.22 in
Mounting Hole Distance - Height
3.28 in
Details
Item
Manual Motor Starter
Number of Poles
Operator
Toggle
Phase
Number of Required Thermals
Current AC
16 A
Series
Class 2510 F
Standards
CSA LR25490, E42243 CCN NLRV2, UL Listed
Description/Special Features
Screw Clamp Terminals, Single Unit
Pilot Light
No
HP @ 1 Phase - 230V
1 hp
Phase Loss Sensitivity
No
Number of Gangs
Motor Starter Type
non reversing
Reset
manual
Cable Entry
without
Thermal Overload Type
Melting Alloy
Horsepower @ 230V DC
3/4 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Maximum Voltage Rating
277V AC
Overload Protection Type
Thermal
Includes Pilot Light
Yes
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Starter Style
NEMA
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Wire Gauge
AWG 14 to AWG 12 copper
Description
Manual Motor Starter, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 1 hp, Maximum Voltage Rating 277V AC, Number of Poles 1, Operator Toggle Switch, Phase Single, Current AC 16 A, Series Class 2510 F Series, Maximum Overload Relay Current Setting Not Applicable, Minimum Overload Relay Current Setting Not Applicable, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals 1, Overload Protection Type Thermal, Starter Style NEMA