  • Mfr # EDB24125
  • Zoro # G2993986
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E FRAME
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EDB24125
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/EDB
Width
1.96 in
Depth
4.05 in
Height
5.66 in
Min. Wire Size
12 AWG (Al), 14 AWG (Cu)
Max. Wire Size
2 AWG
Length
5.66 in
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
E FRAME
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
25kA at 120V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
Not Rated
Standards
cULus
For Use With
Square D NF Panelboards
Features
Mercury Free
High Amp Trip Setting
2300 A
Interrupt Rating
18 kA at 277/480Y/277V AC, 25 kA at 120/240V AC
Application
HACR rated Applications
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Compatible Panelboard/Load Center Series
NF
Voltage
480Y/277 VAC
Ambient Air Temperature For Operation
104°F (40°C)
Holding Current
1000 A
Breaking Capacity
18 kA 277 V AC; 25 kA 240 V AC; 18 kA 480Y/277 V AC; 25 kA 120 V AC; 25 kA 120/240 V AC
Breaking Capacity Code
D
AWG Gauge
AWG 12 to AWG 2/0 aluminium; AWG 14 to AWG 2/0 copper
Module Type
Tightening Torque
34.52 lbf.in (3.9 N.m) 0.00 to 0.01 in² (2.5 to 6 mm²) (AWG 14 to AWG 10); 49.56 lbf.in (5.6 N.m) 0.02 to 0.11 in² (10 to 70 mm²) (AWG 8 to AWG 2/0)