  • Mfr # HOM120PDFC
  • Zoro # G9455401
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Series
HOM
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HOM120PDFC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1 in
Depth
2.98 in
Height
3.13 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al), 14 AWG (Cu)
Max. Wire Size
8 AWG (Cu/Al), 10 AWG (Cu)
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
HOM
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC