  • Mfr # QO120PDFC
  • Zoro # G9448946
Key Features
Series
QO
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Ground Fault Circuit Interrupter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QO120PDFC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
3/4 in
Depth
2.91 in
Height
4.76 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
8 AWG (Cu/Al)
Frame Size
QO
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
10kA at 120V AC
Terminal Connection
Pressure Plate
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
10 kA at 120V AC
Application
HACR rated Applications
Features
Mercury Free
Standards
UL Listed, CSA
Trip Type
Thermal Magnetic, Trip Free
Instantaneous Trip
Trip Free
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Description
  • • Compatible with QO plug-on neutral load centers only
  • • 120V AC