  • Mfr # QDA221252
  • Zoro # G2309903
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QDA221252
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QD
Width
3 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
300 MCM
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AC
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
I Line Panelboards
High Amp Trip Setting
2,400 A
Standards
CE Marked, CSA Certified, IEC, UL Listed
Low Amp Trip Setting
1,200 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Interrupt Rating
25 kA at 120/208/240V AC
Description
Molded Case Circuit Breaker, 125 A Amps, AC Voltage Rating 240V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series QD, High Amp Trip Setting 2,400 A, Low Amp Trip Setting 1,200 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection AC, Frame Size 250A/QD, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 6.47 in, Width 3 in, Depth 3.93 in