Square D Molded Case Circuit Breaker, BJA Series, 125A, 2 Pole, 347/600V AC, 100kA at 240V AC BJA261251
Molded Case Circuit Breaker, BJA Series, 125A, 2 Pole, 347/600V AC, 100kA at 240V AC (Discontinued)
  • Mfr # BJA261251
  • Zoro # G6529892
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BJA261251
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
125A/B
Width
2.12 in
Depth
3.5 in
Height
5.39 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
2 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
BJA
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
347/600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
I-Line
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
250V DC
For Use With
Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels
Standards
CSA C22.2 No 5, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-5-1, GB 14048.2, NEMA AB1, NMX J-266, UL 489
Min. Operating Temp.
-13 Degrees F
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Mounting
Clip-On
Description
Molded Case Circuit Breaker, 125 A Amps, AC Voltage Rating 690V AC, Max. AIR Rating 100kA at 120/240V AC, For Use With Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels, Series BJA, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Al Mechanical Lug OFF End, I-Line ON End, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection AB, Frame Size 125A/BJ, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 5.39 in