  • Mfr # JGA262502
  • Zoro # G1814136
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
JGA262502
Width
4.10 in
Depth
5 in
Height
7-1/2 in
Min. Wire Size
3/0 AWG
Max. Wire Size
300 MCM
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Amps
250A
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Phase Connection
AC
High Amp Trip Setting
2,500 A
Low Amp Trip Setting
1,250 A
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Network Frequency
50/60 Hz
AWG Gauge
AWG 3/0 to 350 kcmil aluminium/copper terminals
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.15 to 0.29 in² (95 to 185 mm²) (AWG 3/0 to 350 kcmil)
Terminal Identifier
AL250JD
Number Of Slots
Magnetic Tripping Current
2500 A
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Quality Labels
CE
Circuit Breaker Application
HACR rated
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Device Application
Distribution
Breaking Capacity Code
G
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Continuous Current Rating
0.8
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Magnetic Hold Current
1250 A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 2,500 A, Low Amp Trip Setting 1,250 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection AC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Plug In Panelboard, Height 7.5 in, Width 4.1 in