  • Mfr # SLAL32501021
  • Zoro # G3975094
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
480V AC
Circuit Breaker Type
Shunt Trip
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SLAL32501021
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
LAL
Width
12-1/2 in
Depth
19.90 in
Height
12.60 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
480V AC
Circuit Breaker Type
Shunt Trip
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
Max. AIR Rating
36kA at 240/415V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
2500 A