  • Mfr # LAL36250MB
  • Zoro # G0845181
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LAL36250MB
Frame Size
400A/LA
Width
6 in
Depth
5.84 in
Height
11 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Short Lever
Max. AIR Rating
42kA at 240VAC
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications
High Amp Trip Setting
2500 A
Standards
IEC, CSA, UL Listed
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 250A