  • Mfr # LA26300BC
  • Zoro # G2426462
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LA26300BC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
400A/LA
Width
6 in
Depth
5.80 in
Height
11 in
Min. Wire Size
1 AWG (Al)
Max. Wire Size
250 MCM (Al), 600 MCM (Cu)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
300A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
I-Line
Max. AIR Rating
42kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
BC
DC Voltage Rating
250V DC
Low Amp Trip Setting
1,500 A
High Amp Trip Setting
3,000 A
For Use With
I Line Panelboards
Standards
CSA Certified, UL Listed
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications
Wiring Configuration
4-wire
Tightening Torque
115.06 lbf.in (13 N.m) 0.07 to 0.47 in² (42 to 304 mm²) (AWG 1 to 600 kcmil); 115.06 lbf.in (13 N.m) 0.07 to 0.20 in² (42 to 127 mm²) (AWG 1 to 250 kcmil)
Magnetic Hold Current
1500 A
Terminal Identifier
AL400LA
Magnetic Tripping Current
3000 A
Circuit Breaker Application
HACR rated
Breaking Capacity Code
A
Certifications
UL Listed; CSA
Description
Molded Case Circuit Breaker, 300 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 42kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series LA, High Amp Trip Setting 3,000 A, Low Amp Trip Setting 1,500 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection BC, Frame Size 400A/LA, Circuit Breaker Mounting Style Plug In Panelboard, Height 11 in, Width 6 in