  • Mfr # LAL26300
  • Zoro # G6622481
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LAL26300
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
400A/LA
Width
6 in
Depth
5.84 in
Height
11 in
Min. Wire Size
1/0 AWG
Max. Wire Size
250 MCM, 600 MCM
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
300A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
Max. AIR Rating
42kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250V DC
For Use With
Standards
CSA, IEC, UL Listed
Low Amp Trip Setting
1,500 A
High Amp Trip Setting
3,000 A
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications
Description
Molded Case Circuit Breaker, 300 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 42kA at 240V AC, For Use With Busway Plug-In Units, Combination Starters, Industrial Enclosures, Motor Control Centers, Panelboards, Switchboards, Series LAL, High Amp Trip Setting 3,000 A, Low Amp Trip Setting 1,500 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable