  • Mfr # LA26400AC
  • Zoro # G0411923
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LA26400AC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
400A/LA
Width
6 in
Depth
5.80 in
Height
11 in
Max. Wire Size
250 MCM (Al), 600 MCM (Cu)
Min. Wire Size
1 AWG (Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
400A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
I-Line
Max. AIR Rating
42kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AC
DC Voltage Rating
250V DC
For Use With
I Line Panelboards
High Amp Trip Setting
4,000 A
Low Amp Trip Setting
2,000 A
Standards
CSA Certified, UL Listed
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications
Circuit Breaker Application
HACR rated
Magnetic Tripping Current
4000 A
Wiring Configuration
2-wire
Certifications
UL Listed; CSA
Breaking Capacity Code
A
Terminal Identifier
AL400LA
Magnetic Hold Current
2000 A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 400 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 42kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series LA, High Amp Trip Setting 4,000 A, Low Amp Trip Setting 2,000 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection AC, Frame Size 400A/LA, Circuit Breaker Mounting Style Plug In Panelboard, Height 11 in, Width 6 in