  • Mfr # BDL16125
  • Zoro # G6558793
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT B
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
347/600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BDL16125
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/B
Width
1.06 in
Depth
3-1/2 in
Height
5.39 in
Max. Wire Size
2 AWG, 3 AWG
Min. Wire Size
14 AWG, 6 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT B
Amps
125A
Number of Poles
AC Voltage Rating
347/600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
Any
DC Voltage Rating
125V DC
Curve Type
B
Standards
CSA C22.2 No 5, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-5-1, GB 14048.2, NEMA AB1, NMX J-266, UL 489
For Use With
Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels
Color
Gray
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
25 kA at 208Y/120/220/240V AC, 18 kA at 480Y/277V AC, 10 kA at 125V DC, 14 kA at 600/347V AC
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Min. Operating Temp.
-13 Degrees F
Description
Molded Case Circuit Breaker, 125 A Amps, AC Voltage Rating 240V AC, Max. AIR Rating 25kA at 277/408V AC, For Use With Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels, Series BDL, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Everlink Lug Both Ends, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection Any, Frame Size 125A/BD, Circuit Breaker Mounting Style Unit Mount, Height 5.39 in, Width 1.06 in