  • Mfr # BGA260251
  • Zoro # G6569022
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT B
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
347/600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BGA260251
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
125A/B
Width
2.12 in
Depth
3-1/2 in
Height
5.39 in
Max. Wire Size
2 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT B
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
347/600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
250V DC
Curve Type
B
For Use With
Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels
Standards
CSA C22.2 No 5, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-5-1, GB 14048.2, NEMA AB1, NMX J-266, UL 489
Interrupt Rating
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Color
Gray
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Min. Operating Temp.
-13 Degrees F
Description
Molded Case Circuit Breaker, 25 A Amps, AC Voltage Rating 525V AC, Max. AIR Rating 100kA at 240V AC, For Use With Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels, Series BGA, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Al Mechanical Lug OFF End, I-Line ON End, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection AB, Frame Size 125A/BG, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 5.39 in