  • Mfr # HGM36100
  • Zoro # G3977903
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
100A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HGM36100
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HG
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
100A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250/500V DC
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Color
Black
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
High Amp Trip Setting
1700 A