  • Mfr # HGL26125
  • Zoro # G3036801
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HGL26125
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HG
Width
2.74 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
3 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250/500V DC
High Amp Trip Setting
1,700 A
Low Amp Trip Setting
900 A
Standards
CE, CSA, IEC, UL Listed
Application
HACR rated Applications; Distribution
Color
Black
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Description
Molded Case Circuit Breaker, 125 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With -, Series HG, High Amp Trip Setting 1,700 A, Low Amp Trip Setting 900 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250/500V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection Not Applicable, Frame Size 150A/HG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 6.4 in, Width 2.74 in