  • Mfr # HGA261504
  • Zoro # G2589273
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGA261504
Width
2.74 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
3 AWG
Power Wire Stripping Length
0.63 in (16 mm)
Mounting Height
3 in (76.20 mm)
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Phase Connection
BC
Low Amp Trip Setting
900 A
High Amp Trip Setting
1,700 A
HACR rated Applications; Distribution
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
AWG Gauge
AWG 14 to AWG 3/0 aluminium/copper terminal
Quality Labels
CE
Protected Poles Description
2t
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Magnetic Tripping Current
1700 A
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Number Of Slots
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Tightening Torque
44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00 to 0.01 in² (2.5 to 6 mm²) (AWG 14 to AWG 10); 123.91 lbf.in (14 N.m) 0.02 to 0.15 in² (10 to 95 mm²) (AWG 8 to AWG 3/0)
Device Application
Distribution
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Terminal Identifier
AL150HD
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Network Frequency
50/60 Hz
Breaking Capacity Code
G
Circuit Breaker Application
HACR rated
Continuous Current Rating
0.8
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
IP Degree Of Protection
Front cover IP40 IEC 60529
Description
Molded Case Circuit Breaker, 150 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series HG, High Amp Trip Setting 1,700 A, Low Amp Trip Setting 900 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250/500/600V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection BC, Frame Size 150A/HG, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 9.73 in, Width 2.94 in