  • Mfr # JGA261502
  • Zoro # G0245971
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JGA261502
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.10 in
Depth
5 in
Height
7-1/2 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
4/0 AWG
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AC
DC Voltage Rating
250/500V DC
For Use With
I Line Panelboards
High Amp Trip Setting
1,500 A
Low Amp Trip Setting
750 A
Standards
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Magnetic Tripping Current
1750 A
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Number Of Slots
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Breaking Capacity Code
G
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Circuit Breaker Application
HACR rated
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Continuous Current Rating
0.8
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Quality Labels
CE
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.04 to 0.15 in² (25 to 95 mm²) (AWG 4 to AWG 4/0)
AWG Gauge
AWG 4 to AWG 4/0 aluminium/copper terminal
Breaking Capacity
65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489; 20 kA 500 V DC UL 489
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
Terminal Identifier
AL175JD
Device Application
Distribution
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Network Frequency
50/60 Hz
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Description
Molded Case Circuit Breaker, 150 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 1,500 A, Low Amp Trip Setting 750 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection AC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Plug In Panelboard, Height 7.5 in, Width 4.1 in