  • Mfr # JGA261754
  • Zoro # G2470413
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
JGA261754
Width
2.74 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
4/0 AWG
Min. Wire Size
4 AWG
Amps
175A
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Phase Connection
BC
Low Amp Trip Setting
875 A
High Amp Trip Setting
1,750 A
Standards
Description
Molded Case Circuit Breaker, 175 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series JG, High Amp Trip Setting 1,750 A, Low Amp Trip Setting 875 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection BC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Plug In Panelboard, Height 7.5 in, Width 4.1 in