  • Mfr # JJA36175
  • Zoro # G0854878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
175A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JJA36175
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JJ
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
4/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
4 AWG (Cu/Al)
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
175A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
100kA at 240VAC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
1750 A
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
AWG Gauge
AWG 4 to AWG 4/0 aluminium/copper terminal
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Device Application
Distribution
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Number Of Slots
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.04 to 0.15 in² (25 to 95 mm²) (AWG 4 to AWG 4/0)
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
Breaking Capacity Code
J
Quality Labels
CE
Network Frequency
50/60 Hz
Continuous Current Rating
0.8
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Circuit Breaker Application
HACR rated
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Breaking Capacity
100 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 65 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 25 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489
Magnetic Hold Current
875 A
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Terminal Identifier
AL175JD
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Instantaneous Trip
Fixed
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 175A, 175 A Amps