  • Mfr # JDM36200
  • Zoro # G4061781
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JDM36200
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.09 in
Depth
3.39 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Interrupt Rating
25 kA at 220/240V AC, 18 kA at 380/440/415/480V AC, 14 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Application
HACR rated Applications; Distribution
High Amp Trip Setting
2000 A