  • Mfr # JDP36225
  • Zoro # G4061361
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
225A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JDP36225
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.09 in
Depth
3.39 in
Height
7.52 in
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
225A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
2250 A