  • Mfr # JDL26250
  • Zoro # G0463495
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JDL26250
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
2.74 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
300 MCM
Min. Wire Size
3/0 AWG
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
250A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250V DC
Standards
High Amp Trip Setting
2,500 A
Low Amp Trip Setting
1,250 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Interrupt Rating
25 kA at 220/240V AC, 18 kA at 380/440/415/480V AC, 14 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Number Of Slots
Breaking Capacity
25 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 18 kA 480 V AC 50/60 Hz; 14 kA 600 V AC 50/60 Hz; 20 kA 250 V DC
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.15 to 0.29 in² (95 to 185 mm²) (AWG 3/0 to 350 kcmil)
Terminal Identifier
AL250JD
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Rated Service Breaking Capacity
25 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 14 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Breaking Capacity Code
D
Magnetic Tripping Current
2500 A
Device Application
Distribution
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
Network Frequency
50/60 Hz
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Quality Labels
CE
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
AWG Gauge
AWG 3/0 to 350 kcmil aluminium/copper terminals
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Magnetic Hold Current
1250 A
Circuit Breaker Application
HACR rated
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Continuous Current Rating
0.8
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With -, Series JD, High Amp Trip Setting 2,500 A, Low Amp Trip Setting 1,250 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection Not Applicable, Frame Size 250A/JD, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 7.5 in, Width 2.7 in