  • Mfr # JDF36250
  • Zoro # G4063154
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JDF36250
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Busbar
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Interrupt Rating
25 kA at 220/240V AC, 18 kA at 380/440/415/480V AC, 14 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
High Amp Trip Setting
2500 A