  • Mfr # MJA36500
  • Zoro # G3526293
Amps
500A
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MJA36500
Width
8.27 in
Depth
8.05 in
Height
12.86 in
Amps
500A
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Low Amp Trip Setting
1,000 A
High Amp Trip Setting
5,000 A
Interrupt Rating
35 kA at 240V AC, 25 kA at 380/415/600V AC, 100 kA at 240V AC, 65 kA at 240/480V AC, 50 kA at 380/415V AC
Description
Molded Case Circuit Breaker, 500 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 600V AC, For Use With I Line Panelboards, Series MJ, High Amp Trip Setting 5,000 A, Low Amp Trip Setting 1,000 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Box Lug, Trip Type Electronic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection CBA, Frame Size 800A/M, Circuit Breaker Mounting Style Panel Mount, Height 12.9 in, Width 8.3 in