  • Mfr # QJL22200
  • Zoro # G3970921
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Amps
200A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QJL22200
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QJ
Width
3 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
200A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Operating Handle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
Not Rated
Features
Mercury Free; PVC Free
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM
Application
Electrical Distribution
Interrupt Rating
100 kA at 120/208V AC
High Amp Trip Setting
2400 A