  • Mfr # QBA222004
  • Zoro # G0842810
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Amps
200A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBA222004
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QB
Width
3 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Mounting Height
3 in (76.20 mm)
Power Wire Stripping Length
0.87 in (22 mm)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
200A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
10kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
BC
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
10 kA at 120/208/240V AC
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM
High Amp Trip Setting
2400 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Tightening Torque
247.82 lbf.in (28 N.m) 0.04 to 0.23 in² (25 to 150 mm²) (AWG 4 to 300 kcmil)
Rated Operational Voltage
240 V AC 50/60 Hz UL
Ambient Air Temperature For Operation
104 to 158°F (40 to 70°C)
Breaking Capacity
10 kA 120/208 V AC 50/60 Hz UL; 10 kA 240 V AC 50/60 Hz UL
Network Frequency
50/60 Hz
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Circuit Breaker Application
HACR rated
Breaking Capacity Code
B
Local Signalling
1 trip indicator green)
Device Application
Distribution
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV UL
Continuous Current Rating
0.8
Mechanical Durability
1000 cycles loaded; 5000 cycles no load
Magnetic Hold Current
1200 A
Instantaneous Trip
Fixed
Phase
Description
Molded Case Circuit Breaker 240V 200A