  • Mfr # 8536SEO1V02H30S
  • Zoro # G2336801
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8536SEO1V02H30S
Country of Origin
Mexico
Dimensions
NEMA Size
3
Overall Depth
6.5 in
Overall Width
5.47 in
Overall Height
11.09 in
Details
Item
NEMA Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CSA, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
50 hp
Includes
Solid state overload relay
Enclosure Type
Open
Operating Voltage
600V AC
Starter Style
NEMA
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Includes Auxiliary Contacts
No
Phase
Three
Maximum Overload Relay Current Setting
90 A
Includes Pilot Light
No
Trip Class
10/20
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
50 hp
Operator
None
Current AC
90 A
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Overload Protection Type
Electronic
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
30 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
30 A
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Auxiliary Contacts
Without
Short Circuit Current Rating
Circuit-breaker 150 A maximum: 100 kA at 480 V AC; Fuse J 200 A maximum: 100 kA at 600 V AC; Fuse T 200 A maximum: 100 kA at 600 V AC; Fuse RK1 200 A maximum: 100 kA at 600 V AC; Fuse RK5 200 A maximum: 100 kA at 600 V AC
Control Units
No control units
Horsepower Rating
25 HP 200 V AC; 30 HP 230 V AC; 50 HP 460 V AC; 50 HP 575 V AC
Control Circuit Type
Separate Control Circuit
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts No, Maximum Overload Relay Current Setting 90 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 30 A, Trip Class 10/20, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 0, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 110/120V AC